UWAGA! Komentowanie artykułów zostało wyłączone na okres ciszy wyborczej
Dzisiaj imieniny: Ludomira, Makarego, Wiliany Środa, 28.06.2017

Kozak na spotkaniu z ministrami. Będzie coś z tego dla Małopolski?

Kategoria: Gospodarka 04-09-2015, 08:02 czytane:

 razy

Nad ochroną zdrowia, nowoczesnymi technologiami wykorzystywanymi w medycynie i ochronie środowiska, rozwojem gospodarczym regionów oraz transportem i komunikacją radzili marszałkowie, wicemarszałkowie, przedstawiciele samorządów lokalnych oraz ministrowie kilku resortów podczas Konwentu Marszałków w stolicy Dolnego Śląska. Co uradzili i jakie pozytywne zmiany przyniesie to Małopolsce?

Tego dowiemy się od wicemarszałka Małopolski Wojciecha Kozaka, który w Konwencie uczestnicy. Spotkanie samorządowców z ministrami kilku resortów przebiega pod znakiem dwóch bloków tematycznych „Kreatywny region – kompetencje i instrumenty polityki” oraz „Środowisko, edukacja, sport”.

Wśród podejmowanych tematów były między innymi regionalne instrumenty kreowania polityki rozwojowej, rządowej strategii w ochronie zdrowia na najbliższe siedem lat oraz modernizacja szkolnictwa zawodowego. Dyskutowano także o tym, jak kompetencje dotyczące kreowania rozwoju dzielą między siebie poszczególne szczeble administracji publicznej w innych krajach europejskich, oceniano polski model prowadzenia polityki rozwojowej i proponowane w nim zmiany, odniesiono się równie do procesu budowy w naszym kraju systemu e-administracji.
Na spotkanie samorządowców z ministrami stawili szefowie kilku resortów: Infrastruktury i Rozwoju Maria Wasiak, Minister Zdrowia Marian Zembala oraz Jan Grabiec, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji, Bogusław Andrzej Ulijasz, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki oraz Urszula Augustyn, Sekretarz Stanu Ministerstwa Edukacji Narodowej. W dyskusji uczestniczyli też przedstawiciele uczelni wyższych.

Konwent Marszałków to forum, którego rolą jest podejmowanie działań na rzecz efektywnej realizacji polityki rozwojowej i społecznej w regionach. Jest to organ opiniodawczy i doradczy. Analizuje i opiniuje on propozycje zmian legislacyjnych. Na jego posiedzeniach omawiane są aktualne problemy samorządów województw i wypracowywane wspólne stanowiska, które następnie kieruje się do właściwych urzędów centralnych.

(m)
źródło: UMWM

Podziel się

DODAJ KOMENTARZ

Aby komentować artykuły na portalu należy zalogować się Zarejestruj się