UWAGA! Komentowanie artykułów zostało wyłączone na okres ciszy wyborczej
Dzisiaj imieniny: Joachima, Kiry, Maurycego Poniedziałek, 20.11.2017

Tak ma wyglądać muszyński rynek. Jest już rewitalizacyjna wizja

Kategoria: Gospodarka 10-06-2015, 16:00 czytane:

 razy
komentarzy: 4

Znamy już wyniki konkursu urbanistyczno-architektonicznego na opracowanie koncepcji zagospodarowania i rewitalizacji zabytkowego centrum Muszyny - rynku wraz z przyległymi ulicami. Najlepsi okazali architekci z firmy iL SENSO z Zamościa, która w nagrodę otrzyma zamówienie z wolnej ręki i zostanie wykonawcą projektu budowlanego

W swojej wizji rewitalizacji muszyńskiego centrum architekci ze zwycięskiej firmy, kierowali się jasnością i czytelnością w użytkowaniu przestrzeni, co przyniesie znaczące zmiany w organizacji ruchu. Wewnętrzna przestrzeń ma być otwarta dla turystów i mieszkańców. W tym celu planuje się
częściowe obniżenie płyty rynku. Co jeszcze zmieni się w centrum Muszyny?

- W projekcie przewidziano także przeszklenie zabytkowych piwnic pod rynkiem, a obok nich usytuowane zostaną kawiarnie. Dostęp do tej strefy będzie możliwy również dla osób niepełnosprawnych za sprawą ruchomej pochylni. Niezwykle ważne znaczenie w koncepcji ma oświetlenie i mała architektura. Architekci zaproponowali nowe formy lamp niskich i wysokich. Przy projektowaniu urządzeń codziennego użytku, takich jak ławki, leżaki, kosze na śmieci czy stojaki na rower, starano się utworzyć formy nowoczesne harmonizujące z towarzystwem obiektów zabytkowych - mówi Arkadiusz Cycoń z muszyńskiego magistratu.

Równie istotnym elementem kompozycyjnym w opracowaniu jest zieleń. Zrobiono wszystko, aby zachować istniejący drzewostan, a tam gdzie okaże się to niemożliwe, drzewa zostaną przesadzone lub posadzone nowe.

Wedle architektonicznej wizji zrewitalizowanego muszyńskiego rynku główna oś kompozycyjna przebiega przez samo centrum miasteczka.

To pewnego rodzaju przekątna rynku. Pełni funkcję głównej alei spacerowej. Pozostałe osie kompozycyjne - piesze trakty - mają uzupełnić przestrzeń i wzbogacić ją. Są podane w kontrapunktach, dodając dynamiki przestrzeni centrum Muszyny. Najważniejszą dominantą kompozycyjną w całym układzie jest obniżona przestrzeń Rynku w okolicy zabytkowych piwnic. Drugą dominantą jest budynek kawiarniany u styku ul. Kościelnej z Rynkiem. Oba akcenty wyznaczają rytm dla pozostałych elementów projektowych - opisują swoją wizję architekci

Zanim Muszyna przystąpi do realizacji inwestycji, gminę czeka jeszcze wiele formalności. Rozstrzygnięcie konkursu na zagospodarowanie i rewitalizacji zabytkowego centrum miasteczka to dopiero pierwszy krok. Już niebawem firma iL SENSO zabierze się za projektowanie. Koncepcję trzeba będzie uzgodnić z konserwatorem zabytków i poczekać na wynik badań archeologicznych, które wkrótce rozpoczną się na rynku.

Na realizację inwestycji włodarze Muszyny miasta starają się pozyskać środki europejskie. Jaki jest realny termin jej rozpoczęcia? Szacuje się, że za dwa lata. Ile to wszystko może kosztować? Burmistrz Muszyny Jan Golba przypuszcza, że od 12 do 14 mln złotych, ale od razu zastrzega że to tylko wstępne szacunki. Włodarze miasteczka mają nadzieję, że inwestycja zostanie zrealizowana z unijnych funduszy.

Zobacz jak ma wyglądać muszyński rynek

(mika)
Fot: Wizualizacja UMiGU Muszyna
 

Podziel się

Galeria

Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Aby komentować artykuły na portalu należy zalogować się Zarejestruj się