UWAGA! Komentowanie artykułów zostało wyłączone na okres ciszy wyborczej
Dzisiaj imieniny: Joachima, Kiry, Maurycego Środa, 20.06.2018

77-letnia sądeczanka oszukana na policjanta. Złapali kuriera

Kategoria: Pod paragrafem 02-09-2015, 14:29 czytane:

 razy
komentarzy: 3

Kilkanaście tysięcy złotych straciła mieszkanka Nowego Sącza, która została oszukana metodą „na policjanta”. Dzisiaj (2 września) jeden z uczestników tego procederu usłyszał zarzuty uczestnictwa w oszustwie - informuje Biuro Prasowe Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu. Sprawa ma charakter rozwojowy, mundurowi nie wykluczają dalszych zatrzymań.

31 lipca (piątek) oszust podając się za policjanta zadzwonił do77- letniej sądeczanki. Powiedział, że, jej wnuczka spowodowała wypadek drogowy i niezbędne jest wpłacenie kaucji w celu polubownego załatwienia sprawy. Oszust grając na uczuciach kobiety wyłudził pieniądze w kwocie kilkunastu tysięcy złotych. Starsza pani przekonana, że pomaga członkom rodziny wypłaciła oszczędności i ufnie przekazała przestępcy. Oszust podający się za kuriera odebrał od niej pieniądze. 

Gdy starsza pani zorientowała się, że padła ofiarą wyłudzenia natychmiast zawiadomiła policję.

- Natychmiast po zgłoszeniu na miejscu pojawili się policjanci, którzy podjęli działania mające na celu ustalenie sprawcy przestępstwa - informuje st. sierż. Justyna Basiaga z Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu. - Funkcjonariusze sprawdzili okoliczny teren, jak również przesłuchali osoby, które mogły posiadać wiedzę na temat przestępstwa.

Jak mówi st. sierż. Basiaga dzięki wnikliwej pracy i zaangażowaniu policjantów z Wydziału Kryminalnego, którzy prowadzili szereg czynności zakrojonych na szeroką skalę mających na celu wykrycie sprawcy oszustwa,  1 września (wtorek), funkcjonariusze ustalili i zatrzymali „kuriera” który uczestniczył w procederze wyłudzania pieniędzy. Okazał się nim 19-letni mieszkaniec Nowego Sącza. Został on zatrzymany i rozliczony z działalności przestępczej. Ponadto w toku prowadzonych czynności policjanci z Wydziału Kryminalnego udowodnili młodemu mężczyźnie udział w czterech innych tego typu oszustwach popełnionych na terenie działania Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu.

- Dzisiaj (2 września), 19-latek usłyszał pięć zarzutów uczestnictwa w procederze oszustwa popełnionego metodą na tzw. „wnuczka” (art. 18§3 związku z art.286§ 1 w związku z art.91 KK).Za te przestępstwa grozi mu kara pozbawienia wolności do lat 12 - dodaje st. sierż. Basiaga.

Sprawa ma charakter rozwojowy, policjanci nie wykluczają dalszych zatrzymań.

Przypomnijmy, że w ostatnim okresie doszło do kilknastu prób oszustw na telefon. Sprawy te obszernie opisywaliśmy na naszych łamach.

W związku z tym zdarzeniem policja ponawia apel do wszystkich, a szczególnie do członków rodzin osób starszych, aby wyczulili ich na tego typu oszustwa. W sytuacji pojawienia się telefonu z prośbą o pożyczkę, zaznaczmy by zawsze skontaktowali się bezpośrednio z najbliższymi członkami rodziny nawet mimo protestów i próśb o niewykonywanie takiego telefonu. Zostawmy numer telefonu do siebie w widocznym miejscu. Wykorzystujmy każdą okazję do rozmowy na temat sposobu działania oszustów.

W szczególności pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze Policji NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie! Nigdy nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie.

W związku z zaistniałą sytuacją ponownie przypominamy o tym by:

• Być ostrożnym w kontakcie z nieznajomym, szczególnie w kontakcie telefonicznym.

• Nie ufać osobom, które telefonicznie podają się za krewnych lub ich przyjaciół.

• Nigdy nie przekazywać pieniędzy osobom, których nie znamy.

• Zawsze potwierdzać taką „prośbę o pomoc”, poprzez osobisty lub telefoniczny kontakt z właściwą osobą( wnukiem, innym krewnym)
• Jeśli już - to policjanci przychodzą do konkretnej osoby. Mają wówczas obowiązek się wylegitymować. Więcej, mają pokazać legitymację w sposób umożliwiający dokładne jej obejrzenie, a nawet spisanie danych.

• Jeśli nadal osoba będzie miała wątpliwości, to może zadzwonić pod numer alarmowy 997 i zażądać potwierdzenia danych. Policjanci nie korzystają również w takich sytuacjach ze środków pieniężnych obywateli.

• We wszystkich podejrzanych czy wątpliwych sytuacjach, należy niezwłocznie skontaktować się z Policją, dzwoniąc po numer alarmowy 997 lub 112.

(r)
Fot. arch. 

Podziel się

Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Aby komentować artykuły na portalu należy zalogować się Zarejestruj się