UWAGA! Komentowanie artykułów zostało wyłączone na okres ciszy wyborczej
Dzisiaj imieniny: Dory, Olgi, Teodora Czwartek, 26.04.2018

Region: Jechali na podwójnym gazie

Kategoria: Pod paragrafem 01-09-2015, 12:51 czytane:

 razy

W ciągu dwóch ostatnich dni sierpnia policjanci sądeckiej drogówki zatrzymali trzech nietrzeźwych kierowców. Rekordzista miał prawie 1,5 promila alkoholu w wydychanym powietrzu.

Dwóch z nich kierowało motorowerami, a jeden samochodem.


- 30 sierpnia (niedziela), około godziny 23.00 w Czyrnej, policjanci zatrzymali do kontroli drogowej szesnastolatka jadącego motorowerem Romet - informuje Anna Walczewska z Zespół ds. Komunikacji Społecznej Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu. - Badanie na trzeźwość pozwoliło ustalić, że mieszkaniec gminy Krynica - Zdrój miał ponad 1 promil alkoholu w wydychanym powietrzu. O dalszym losie nastolatka zadecyduje Sąd Rodzinny.

Jak mówi Anna Walczewska 31 sierpnia (poniedziałek) w Nowym Sączu około godziny 19.30 funkcjonariusze „drogówki” udaremnili dalszą jazdę pijanemu 42-letniemu mieszkańcowi Krakowa. Kierujący Volkswagenem został zatrzymany do kontroli na ulicy Nawojowskiej, gdzie badanie alkomatem wykazało, że prowadził samochód mając w wydychanym powietrzu prawie 1,5 promila alkoholu. W efekcie stracił prawo jazdy.

- Również tego samego dnia w miejscowości Binczarowa (gmina Grybów) około godziny 16.30 sądecki patrol zatrzymał nietrzeźwego 54-letniego mężczyznę, kierującego motorowerem, który miał prawie promil alkoholu w wydychanym powietrzu - dodaje Anna Walczewska.

Sprawami mężczyzn zajmie się sąd.

Osoba, która na „podwójnym gazie” kieruje pojazdem jest poważnym zagrożeniem nie tylko dla samej siebie, ale również niesie ogromne niebezpieczeństwo dla innych uczestników ruchu drogowego.

Przypomnijmy, że znowelizowane przepisy (obowiązujące od 18 maja) w tym zakresie zaostrzają sankcje między innymi dla kierujących pojazdami w stanie nietrzeźwości, oraz dla kierujących, którzy będąc w tym stanie, spowodowali wypadek drogowy, w którym są osoby zabite lub ciężko ranne.

Ustawodawca podniósł okres, na jaki za jazdę po pijanemu będą kierowcy zatrzymywane uprawnienia od 3 lat minimum do 15 lat. Oznacza to, że kierowca, który straci prawo jazdy będzie musiał obligatoryjnie zdawać ponownie egzamin, aby te uprawnienia ponownie otrzymać. Co więcej musi się również liczyć z dotkliwymi karami finansowymi. Sąd będzie orzekał świadczenie pieniężne nie mniejsze niż 5 tys. złotych, w sytuacji, gdy osoba po raz pierwszy dopuściła się tego przestępstwa oraz nie mniejsze niż 10 tys. złotych, gdy jest to już kolejne kierowanie w stanie nietrzeźwym.

Nietrzeźwi kierujący, sprawcy wypadków drogowych mogą się liczyć z dożywotnim zakazem prowadzenia pojazdów i muszą się liczyć dodatkowo z karą pieniężną tzw. nawiązką nie mniejszą niż 10 tys. zł.

Sąd może orzec zmianę sposobu wykonywania zakazu prowadzenia pojazdów na zakaz prowadzenia pojazdów niewyposażonych w blokadę alkoholową. Może to jednak nastąpić nie wcześniej niż po upływie połowy orzeczonego wymiaru kary, a ci, którzy utracili uprawnienia dożywotnio będą się mogli starać o taką zamianę po upływie 10 lat zakazu.

Kierowcy ci (sprawcy wypadków drogowych) podczas kontroli muszą posiadać przy sobie dodatkowo dwa dokumenty tj. „ zaświadczenie o przeprowadzonym badaniu technicznym w zakresie wyposażenia pojazdu w blokadę alkoholową”, oraz „ pisemne potwierdzenie kalibracji alkoholowej wystawiony przez producenta lub jego upoważnionego przedstawiciela”.

Aby uniknąć tych wszystkich dolegliwości wystarczy pamiętać, aby pod żadnym pozorem nie wsiadać za kierownicę, gdy piło się alkohol.

(Rob)
Fot. arch.


 

Podziel się

DODAJ KOMENTARZ

Aby komentować artykuły na portalu należy zalogować się Zarejestruj się