UWAGA! Komentowanie artykułów zostało wyłączone na okres ciszy wyborczej
Dzisiaj imieniny: Edwarda, Narcyza, Zbysława Niedziela, 18.03.2018

Położył żar na krześle i spalił zabytkowy dom w Ropie [Zdjęcia]

Kategoria: Pod paragrafem 04-09-2015, 08:03 czytane:

 razy

Antoni Hybel, słynny rzeźbiarz i malarz, który tworzył i mieszkał w Ropie (powiat gorlicki) zostawił po sobie nie tylko dzieła sztuki, ale też dom w którym mieszkał ostatnio pustelnik. We wtorek budynek spłonął.

1 września (wtorek) o godzinie 01.55 strażacy otrzymali informację o pożarze drewnianego budynku.


Paliło się lewe skrzydło i strych nad główną częścią budynku oraz łącznik pomiędzy nimi. Płomienie, wysoka temperatura oraz konstrukcja budynku spowodowały bardzo szybkie rozprzestrzenianie się ognia.

- Starszy wiekiem lokator został wyprowadzony z płonącego budynku przez osoby postronne - informuje dyżurny Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Gorlicach. - Mężczyzna był przytomny, ale podtruty dymem z oparzeniem i raną ciętą stopy i po udzieleniu przez strażaków pierwszej pomocy został zabrany przez Zespół Ratownictwa Medycznego do szpitala w Gorlicach.

Strażacy w trakcie przeszukiwania pomieszczeń odnaleźli i wynieśli z budynku dwie 11 kilogramowe butle gazowe. Następnie prowadzili prace rozbiórkowe i dogaszanie pogorzeliska.

W trzygodzinnej akcji gaśniczej brały udział dwa zastępy z Jednostki Ratowniczo Gaśniczej w Gorlicach, grupa operacyjna z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Gorlicach i strażacy z pobliskich jednostek OSP. Łącznie było to 48 strażaków i 11 samochodów. Straty zostały wstępnie oszacowane na około 60 tys. zł. Uratowane mienie na blisko 150 tys. zł.

Tadeusz Koszyk czyli miejscowy pustelnik zamieszkiwał przez ostatnie lata jedno z pomieszczeń domu. Jak przyznał w rozmowie z naszym dziennikarzem, wyjmując żar z pieca, położył go na… krześle. Przedmiot zapalił się, a ogień rozprzestrzenił się na sterty ubrań. Zniszczeniu uległa znaczna część budynku. – Co mogę powiedzieć. Głupio mi. Chciałbym jakoś zadośćuczynić. Mógłbym coś zapłacićTeraz muszę tutaj trochę posprzątać w obejściu – wyznaje szczerze starszy człowiek.Antoni Hybel
(29 I 1872 - 26 III 1946) urodził się w Przyszowej w powiecie limanowskim.

Był artystą rzeźbiarzem, malarzem i lutnikiem. Pozostawił po sobie wiele rzeźb, kilka obrazów i cztery egzemplarze nowatorsko skonstruowanych skrzypiec. Zmarł bezpotomnie i jest pochowany na cmentarzu parafialnym w Ropie.

W 1911 roku zamieszkał w Ropie. Tutaj stworzył większość swoich prac. Hybel swoje prace wystawiał w Warszawie, w Berlinie i innych miastach. Rzeźbił malował i zajmował się lutnictwem. Jego dzieła można oglądać w muzeach w Gorlicach i Starym Sączu.

(Rob); (RSZ)
Fot. (RSZ), PSP Gorlice

Podziel się

Galeria

DODAJ KOMENTARZ

Aby komentować artykuły na portalu należy zalogować się Zarejestruj się