UWAGA! Komentowanie artykułów zostało wyłączone na okres ciszy wyborczej
Dzisiaj imieniny: Almy, Cezarego, Jarosława Niedziela, 25.02.2018

Najpopularniejsze imiona nadawane dzieciom w Małopolsce – Jakub i Julia

Kategoria: Rozmaitości 06-09-2015, 09:00 czytane:

 razy

Jakub, Julia, Zuzanna i Szymon, to najbardziej popularne imiona nadawane małopolskim dzieciom. Takie dane można uzyskać z nowego elektronicznego Rejestru Stanu Cywilnego. Małopolska jest liderem w jego wykorzystaniu.

Według danych z 30 czerwca br. na pierwszym miejscu w Polsce pod względem aktywności był Kraków z ponad 264 tys. wykonanych w systemie czynności, takich jak sporządzanie aktów urodzenia, małżeństwa czy zgonu. Kolejne małopolskie miasta, Tarnów i Nowy Sącz, uplasowały się na 14. i 16. miejscu.

Pół roku temu weszły w życie trzy nowe ustawy, które wprowadziły szereg nowych rozwiązań z zakresu spraw obywatelskich. Każda z gmin otrzymała bezpośredni dostęp do elektronicznych rejestrów centralnych - rejestru PESEL, Rejestru Dowodów Osobistych (RDO) oraz nowoutworzonego Rejestru Stanu Cywilnego (RSC). Dzięki temu rozwiązaniu dotychczasowe czasochłonne czynności administracyjne zostały zastąpione bezpośrednim, odbywającym się w czasie rzeczywistym zasilaniem rejestrów przez gminy i automatyczną wymianą danych pomiędzy rejestrami.

W efekcie możliwe stało się odmiejscowienie realizacji wielu usług. Od tej pory obywatel potrzebujący np. odpisu aktu lub zaświadczenia, zmieniający nazwisko, czy po prostu składający wniosek o nowy dowód osobisty, nie jest zmuszony do podróży do urzędu w swoim miejscu zamieszkania. Może to wszystko zrobić w dowolnie wybranym, najwygodniejszym dla niego urzędzie gminy w Polsce.

Jednocześnie pojawiła się możliwość świadczenia on-line usług wcześniej niedostępnych, jak np. składanie wniosków o dowód osobisty, wymeldowanie, czy choćby wgląd we własne dane zawarte w rejestrze PESEL i Rejestrze Dowodów Osobistych. Wszystkie małopolskie gminy rozpoczęły pracę w Systemie Rejestrów Państwowych (SRP) w obszarze ewidencji ludności i dowodów osobistych 1 marca br. Do 31 lipca br. w województwie wykonano 56 878 zameldowań lub wymeldowań, nadano 1967 nowych numerów PESEL oraz przyjęto 183 241 wniosków o wydanie dowodu osobistego.

Sporządzono także 20 349 aktów urodzenia, 10711 aktów małżeństwa oraz 14 887 aktów zgonu, co plasuje Małopolskę na czołowym miejscu w kraju jeśli chodzi o korzystanie z Rejestrów Stanu Cywilnego.

Przy okazji interesująca jest informacja o najbardziej popularnych imionach nadawanych małopolskim dzieciom:
 Jakub – 417
 Julia – 388
 Zuzanna – 382
 Szymon – 382
 Antoni – 361
 Zofia- 344
 Lena- 333
 Filip- 332
 Jan – 324
 Maja – 317
 Aleksandra – 316
 Kacper – 306

Od 1 marca br. możemy ubiegać się o wydanie dowodu osobistego w dowolnej gminie w Polsce. Do 31 sierpnia br. skorzystały z tego 15 523 osoby na 213 987 wszystkich składających wnioski (około 7% klientów). Taki stan może wynikać ze zbyt małej wiedzy o takiej możliwości, ale także z faktu, że sprawy obywatelskie najczęściej załatwiamy najbliżej miejsca zamieszkania, czyli we własnej gminie. Po rozpoczęciu roku akademickiego z pewnością nastąpi wzrost składanych wniosków o dowód osobisty w ośrodkach akademickich, głównie w Krakowie.
(opr.jg) źródło: MUW
 

Podziel się

DODAJ KOMENTARZ

Aby komentować artykuły na portalu należy zalogować się Zarejestruj się