UWAGA! Komentowanie artykułów zostało wyłączone na okres ciszy wyborczej
Dzisiaj imieniny: Dory, Olgi, Teodora Czwartek, 26.04.2018

70. rocznica powstania Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość

Kategoria: Rozmaitości 03-09-2015, 14:10 czytane:

 razy

2 września obchodziliśmy 70 - tą rocznicę powołania Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość".

„Wolność i niezawisłość” to największa, licząca 25-40 tyś. członków, konspiracyjna, antykomunistyczna organizacja niepodległościowa działająca w latach 1945-1947.

Kiedy gen. Leopold Okulicki 19 stycznia 1945 r. wydał rozkaz rozwiązania Armii Krajowej, przykazał swoim żołnierzom: „Dalszą swą pracę i działalność prowadźcie w duchu odzyskania pełnej niepodległości państwa, ochrony ludności polskiej przed zagładą.Starajcie się być przewodnikami narodu i realizatorami niepodległego państwa polskiego”

Wierna temu przesłaniu grupa wyższych oficerów Komendy Głównej AK z J. Rzepeckim, A. Sanojcą i F.Niepokólczyckim 2 września 1945 r. utworzyła Ruch Oporu bez Wojny i Dywersji „Wolność i Niezawisłość”. WiN przejęła strukturę organizacyjną, kadry, majątek, a także częściowo oddziały leśne Delegatury Sił Zbrojnych na Kraj. WiN domagała się, by Armia Czerwona i NKWD opuściły Polskę, sprzeciwiała się jałtańskiemu przebiegowi granicy wschodniej państwa, bez Wilna i Lwowa, nie godziła się na podporządkowanie Polski ZSSR i prześladowania polityczne żołnierzy AK.

Mimo, że organizacja miała charakter polityczny, a nie militarny członkowie WiN byli prześladowani, wielu uwięziono i poddawano torturom.

Wierność testamentowi Polski podziemnej, czyli walka o „prawdziwą” niepodległość i ochrona Polaków i polskości – tym ideom służyły tysiące członków WiN, a wielu oddało za nie życie – podkreśla Małgorzata Janiec, Prezes Zarządu Obszaru Południowego Zrzeszenia WiN.

Pamięć o „Żołnierzach Wyklętych” zachowała się wśród Polaków, chociaż dopiero po przemianach ustrojowych wolno było publicznie o nich mówić.
Franciszek Batory z Kolbuszowej – brat Józefa Batorego, rozstrzelanego wraz z sześcioma innymi przywódcami WiN po pokazowym procesie w 1951 r. odbierając tytuł Kustosza Pamięci Narodowej powiedział: Chciałbym zbudować im pomnik, taki, którego nikt nie zburzy. Marzę, by ten pomnik powstał w naszych sercach.

A czy młode pokolenie będzie kultywować pamięć o „żołnierzach wyklętych”?
Zainteresowałem się historią Polski podziemnej. Wciągnęło mnie. Zauważyłem, że młodzi Polacy, jeśli mają szansę zapoznać się z historią „Żołnierzy Wyklętych” reagują dużym entuzjazmem –  powiedział nam raper Tadek, czyli Tadeusz Polkowski, współzałożyciel zespołu hip – hopowego Firma.Tadek jest autorem utworów o treści patriotycznej, w tym poświęconych tematyce „Żołnierzy Wyklętych”, które wydał na płytach: „Niewygodna Prawda” i „Niewygodna Prawda II. Burza 2014”. – Co da młodzieży wiedza o historii Polski? Odtrutkę na szkodliwą „modę” szydzenia z polskości. Polacy mają prawo być dumni ze swojego narodu – dodaje Tadek

70-tą rocznicę powołania Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość" uczciła też Poczta Polska S. A. wydaniem okolicznościowej kartki.
 

Marta Nowak

Fot. nr. 1, 3, 5 Małgorzata Janiec 
Fot. nr. 2, Wiki, American1990
Fot. nr.4, Wiki, Jarosław Roland Kruk

Podziel się

DODAJ KOMENTARZ

Aby komentować artykuły na portalu należy zalogować się Zarejestruj się