UWAGA! Komentowanie artykułów zostało wyłączone na okres ciszy wyborczej
Dzisiaj imieniny: Edwarda, Narcyza, Zbysława Poniedziałek, 18.06.2018

Ilu Polaków weźmie udział w referendum ?

Kategoria: Wiadomości 04-09-2015, 15:00 czytane:

 razy
komentarzy: 3

32 proc. Polaków deklaruje, że 6 września pójdzie oddać głos w referendum. 20 proc. raczej weźmie w nim udział. Na pewno nie zagłosuje 14 proc., 6 proc. raczej nie zagłosuje, a 27 proc. nie podjęło jeszcze decyzji - wynika z badania CBOS.

Aby referendum dotyczące m.in. wprowadzenia jednomandatowych okręgów wyborczych było ważne, musi w nim wziąć udział przynajmniej połowa uprawnionych.

W referendum Polacy wypowiedzą się w trzech kwestiach: poza wprowadzeniem JOW-ów, także w sprawie finansowania partii politycznych z budżetu państwa i rozstrzygania wątpliwości, co do wykładni prawa podatkowego na korzyść podatnika.

Badani zamierzający uczestniczyć w referendum w większości opowiadają się za wprowadzeniem JOW-ów (56 proc. wśród pewnych głosowania i 50 proc. wśród deklarujących, że raczej wezmą w nim udział).

Zdecydowana większość Polaków - niezależnie od ich deklaracji dotyczących udziału w referendum - wyraża poparcie dla wprowadzenia ogólnej zasady rozstrzygania wątpliwości, co do wykładni prawa podatkowego na korzyść podatnika - 76 proc.

Również zdecydowana większość badanych nie zgadza się na utrzymanie dotychczasowego sposobu finansowania partii politycznych z budżetu państwa - 73 proc.

Badanie przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo w dniach 17-24 sierpnia br. na grupie 1040 dorosłych mieszkańców Polski.

(opr.jg) źródło: Portal Samorządowy
 

Podziel się

Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Aby komentować artykuły na portalu należy zalogować się Zarejestruj się