UWAGA! Komentowanie artykułów zostało wyłączone na okres ciszy wyborczej
Dzisiaj imieniny: Hanny, Klementyny, Łukasza Czwartek, 18.01.2018

Jak głosować w referendum 6 września?

Kategoria: Wiadomości 04-09-2015, 14:00 czytane:

 razy

6 września w lokalu referendalnym otrzymamy jedną białą kartkę z trzema pytaniami. Co trzeba zrobić, by oddany głos był ważny?

Prawo do udziału w referendum mają osoby pełnoletnie, posiadające pełnię praw publicznych i wpisane do spisu wyborców.

Głosujemy w tym lokalu, w którym jesteśmy ujęci w spisie wyborców. Jeżeli mamy zaświadczenie o prawie do głosowania możemy głosować w dowolnym. Po przedstawieniu dokumentu tożsamości otrzymamy kartę do głosowania.

Karta do głosowania będzie miała ścięty prawy górny róg, by umożliwić nałożenie nakładki brajlowskiej dla niewidomych.
W górnej części karty będzie napis: "Karta do głosowania w referendum ogólnokrajowym zarządzonym przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej na dzień 6 września 2015 r.".

W dolnej części karty będą wyjaśnienia dotyczące przedmiotu referendum oraz informacja o sposobie głosowania i warunkach ważności głosu.

Karta do głosowania to biała kartka w formacie A-4, na której znajdą się trzy pytania:
"Czy jest Pani/Pan za wprowadzeniem jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej?".
"Czy jest Pani/Pan za utrzymaniem dotychczasowego sposobu finansowania partii politycznych z budżetu państwa?".
"Czy jest Pani/Pan za wprowadzeniem zasady ogólnej rozstrzygania wątpliwości co do wykładni przepisów prawa podatkowego na korzyść podatnika?".

Pod każdym pytaniem będą dwie kratki poprzedzone wyrazami "TAK" i "NIE". Przy każdym z pytań możemy postawić tylko jeden znak "X" (dwie przecinające się linie): albo w kratce z odpowiedzią "TAK", albo w kratce z odpowiedzią "NIE". Postawienie znaku "X" będzie oznaczało głos oddany w odpowiedzi na dane pytanie.

Wpisanie dwóch znaków "X" lub brak znaków "X" w dwóch kratkach pod tym samym pytaniem sprawi, że w zakresie tego pytania nasz głos będzie nieważny.

- Może się zdarzyć, że głosy będą nieważne częściowo, na przykład w zakresie pytania pierwszego, drugiego czy trzeciego - wyjaśnia wiceszef PKW Wiesław Kozielewicz.

Nie musimy więc udzielać odpowiedzi na wszystkie pytania. Nawet jeśli odpowiemy tylko na jedno pytanie, nasz głos w sprawie tego jednego pytania będzie ważny.

Kartę do głosowania należy wrzucić do urny znajdującej się w lokalu referendalnym.

(opr.jg) źródło: portalsamorzadowy, fot. arch.
 

Podziel się

DODAJ KOMENTARZ

Aby komentować artykuły na portalu należy zalogować się Zarejestruj się