UWAGA! Komentowanie artykułów zostało wyłączone na okres ciszy wyborczej
Dzisiaj imieniny: Edwarda, Narcyza, Zbysława Poniedziałek, 18.06.2018

Sądecczyzna szykuje się na napływ uchodźców z Ukrainy i Bliskiego Wschodu

Kategoria: Wiadomości 04-09-2015, 15:26 czytane:

 razy
komentarzy: 3

Mobilizacja Straży Granicznej i pokrewnych służb trwa. Już od dłuższego czasu we współpracy z pogranicznikami z sąsiednich krajów trwa monitorowanie sytuacji na wschodniej i południowej granicy Polski.

Europa stanęła przed problemem pomocy coraz większej liczbie uchodźców uciekających z terenów ogarniętych konfliktami zbrojnymi, głównie z pogrążonej w wojnie Syrii i tych obszarów Bliskiego Wschodu, które są narażone na ataki bojowników z samozwańczego islamskiego kalifatu ISIS.
Ostatnio do rzeszy emigrantów próbujących znaleźć bezpieczną przyszłość w krajach Europy zachodniej dołączyli także obywatele z sąsiedniej Ukrainy, którzy obawiają się rozprzestrzenienia konfliktu zbrojnego ze wschodu kraju.

Sądecczyzna, jako region graniczny może znaleźć się w strefie, którą uchodźcy będą chcieli przedostać się do Niemiec czy krajów skandynawskich. Niektórzy wybiorą Polskę, jako kraj docelowy.

Wobec wieści o napływie kolejnych fal emigrantów przez kraje bałkańskie i o budowie muru z zasiekami z drutu kolczastego na granicy węgierskiej postanowiliśmy dowiedzieć się, jak wygląda sytuacja z uchodźcami na naszej granicy.

W lipcu, koło Zakopanego zatrzymano 11 – osobową grupę Syryjczyków, zostali przekazani służbom słowackim. W sierpniu niewielka grupa Irakijczyków próbowała przedostać się przez teren Polski do Skandynawii. Od początku roku zatrzymano także 128 obywateli Ukrainy.

Na razie nie zauważyliśmy zwiększonego ruchu uchodźców – poinformował nas chorąży sztabowy Maciej Nowak, rzecznik prasowy Śląsko – Małopolskiego Oddziału Straży Granicznej.

W podobnym tonie wypowiada się MSW w wydanym dzisiaj oświadczeniu. – …Służby podległe MSW uważnie monitorują sytuację, zachowując gotowość na ewentualne przyjęcie zwiększonej liczby osób poszukujących ochrony.

Współpracujemy ze służbami granicznymi sąsiednich krajów, z policją, inspektoratami transportu drogowego, Służbą Ochrony Kolei i innymi pokrewnymi jednostkami – dodaje Nowak

Co jednak, jeśli sytuacja ulegnie zmianie?

Formacja dysponuje odpowiednią liczbą funkcjonariuszy. Dodatkowo, gdyby zaszła taka konieczność, Komendant Główny SG może skierować dodatkowe siły i środki w postaci nieetatowych pododdziałów odwodowych znajdujących się w Komendach Oddziałów. Ma również możliwość wykorzystania nieetatowych pododdziałów odwodowych centralnego podporządkowania Komendanta Głównego SG – informuje MSW.

Część funkcjonariuszy może także zostać przeniesiona ze ściany wschodniej na południe.

Na razie MSW kategorycznie stwierdza: Zaznaczamy, że w chwili obecnej nie ma potrzeby podejmowania nadzwyczajnych działań na południu kraju... Sytuacja jest jednak na bieżąco monitorowana.


Marta Nowak
 

Podziel się

Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Aby komentować artykuły na portalu należy zalogować się Zarejestruj się