UWAGA! Komentowanie artykułów zostało wyłączone na okres ciszy wyborczej
Dzisiaj imieniny: Feliksa, Konrada, Zbysławy Sobota, 23.06.2018

Sądeczanie uczcili rocznicę wybuchu II wojny światowej

Kategoria: Wiadomości 01-09-2015, 13:12 czytane:

 razy
komentarzy: 5

Złożeniem wieńców i wiązanek kwiatów w kwaterze Żołnierzy Września na Cmentarzu Komunalnym oraz uroczystą mszą świętą w kościele św. Kazimierza uczczono 76. rocznicę wybuchu II wojny światowej i Dzień Weterana.


W asyście pocztów sztandarowych wiązanki kwiatów złożyli parlamentarzyści: Barbara Bartuś, Arkadiusz Mularczyk i Andrzej Romanek, prezydent Ryszard Nowak, starosta Marek Pławiak, przewodnicząca RM Bożena Jawor oraz przedstawiciele służb mundurowych i kombatanci.
Starosta nowosądecki Marek Pławiak podziękował wszystkim przybyłym gościom.

To siedemdziesiąta szósta rocznica wielkiej tragedii narodu polskiego. Dzień jest piękny i słoneczny. Taki sam panował 1 września 1939 roku, ale był zdecydowanie inny. Jadąc tu, widziałem młodzież wychodzącą ze szkół po rozpoczęciu nowego roku szkolnego. Siedemdziesiąt sześć lat temu, ani dzieci, ani młodzież nie mogli pójść do szkół, aby rozpocząć naukę po słonecznych wakacjach – powiedział na wstępie Marek Pławiak. Starosta podkreślił, że naród polski był wówczas największym wrogiem nie tylko dla nazistów, ale i Sowietów.

Po okolicznościowym przemówieniu i złożeniu kwiatów przy kwaterze Żołnierzy Września uroczystości z Cmentarza Komunalnego przeniosły się do kościoła św. Kazimierza w Nowym Sączu.

Niemcy zajęli Nowy Sącz w nocy z 5 na 6 września 1939 roku, szefem tutejszego gestapo został wówczas bezwzględny oprawca Heinrich Hamann, o czym przekonali się przede wszystkim sądeccy Żydzi.

(JB)
Fot. JB

Podziel się

Galeria

Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Aby komentować artykuły na portalu należy zalogować się Zarejestruj się