UWAGA! Komentowanie artykułów zostało wyłączone na okres ciszy wyborczej
Dzisiaj imieniny: Bolka, Cezaryny, Marioli Piątek, 25.05.2018

Uwaga na fałszywe ogłoszenia o pracę. Wyślesz dane, zostaniesz słupem, wezmą na ciebie kredyt

Kategoria: Wiadomości 04-09-2015, 12:55 czytane:

 razy
komentarzy: 2

W lokalnych serwisach internetowych zamieszczane są fałszywe ogłoszenia o pracę. Oszuści albo podszywają się pod legalnie działające firmy albo zachęcają do kontaktu z lokalnymi zakładami pracy. Takie działania służą najczęściej wyłudzaniu danych osobowych i dużych opłat. W jednej z tego typu spraw sądecka policja prowadzi postępowanie przygotowawcze.

W darmowych serwisach internetowych pełno jest ogłoszeń o dobrej pracy, za niezłą płacę, nie wymagającej specjalnych kwalifikacji. Haczyk tkwi jednak w szczegółach. Elastyczne godziny pracy, przepisywanie tekstów albo wypełnianie baz danych skuszą niejednego. Potencjalny pracodawca nie szuka rzecz jasna pracowników. Jego podstawowy cel to zdobycie danych osobowych potrzebnych do założenia rachunku bankowego w imieniu niczego nie świadomej ofiary albo wyłudzanie pieniędzy przez drogie połączenia telefoniczne lub też subskrypcję sms-ów. 


Osoby, zamieszczające tego typu ogłoszenia często proszą o wykonanie przelewu weryfikacyjnego, który służy im do założenia konta w banku. Ten rachunek "na słupa" wykorzystują do wyłudzania kredytów. Zarabiają także na połączeniach telefonicznych. Klient dzwoniąc nie dowie się niczego konkretnego, ale za to zapłaci nawet 10 zł za minutę połączenia. Lub też po wybraniu numeru telefonu na jego telefonie instaluje się aplikacja i zaczyna otrzymywać sms-y po 15 zł za jeden.

Powszechny dostęp do danych adresowych firm, rodzi niestety ryzyko, że złodzieje mogą podszyć się w z zasadzie pod każdą legalnie działającą firmę.

Przykładowe ogłoszenie o pracę wygląda tak:

"Atrakcyjna praca biurowa dla kobiet

Rozwijająca się firma oferuje stałą pracę w biurze. Zapraszamy osoby energiczne, nastawione na rozwój. Od kandydatów oczekujemy : - zaangażowania, - umiejętności pracy w grupie, - nastawienia na rozwój, - dobrej organizacji pracy, - komunikatywności. Czekamy na oferty: [email protected]
I komentarz czytelnika:

Przychodzi wiadomość zwrotna o wypełnienie formularza-kolejne oszustwo! Mam nadzieję , ze chociaż nasze dane są chronione. Kto w ogóle zezwala na takie praktyki?"

Do naszego portalu zgłosiła się kobieta, która padła ofiarą internetowego oszusta. Odpowiedziała na ogłoszenie zamieszczone na jednym z portali w sprawie pracy.
                                                                                                           
- W odpowiedzi na ogłoszenie należało przesłać swoje CV, co też poprzez wiadomość e-mail uczyniłam, więc ci oszuści, oprócz naciągania ludzi poprzez obciążanie kosztami za subskrypcję sms, zbierają także w ten sposób dane osobowe, które trafiają nie wiadomo gdzie - mówi nasza czytelniczka (imię i nazwisko do wiadomości redakcji). - Po raz kolejny po kilku dniach pojawiło się to samo ogłoszenie o etacie w sklepie obuwniczo - odzieżowym, ten sam adres e-mail tj. Klaudia. Zauważyłam , że ta osoba działa na szerszą skalę, nie tylko w naszej miejscowości. Oczywiście po napisaniu e-maila z moją opinią nie uzyskałam już żadnej odpowiedzi, ale adres nadal działa.

Osoby szukające zatrudnienia przez serwisy internetowe powinny zachować szczególną ostrożność. Do pracodawcy powinno się wysyłać tylko podstawowe dane kontaktowe i ewentualnie kopie dokumentów poświadczających zdobyte wykształcenie i doświadczenie.
Użytkownicy portali internetowych sami przestrzegają przed fałszywymi pracodawcami. Niemniej tego typu ogłoszenia pojawią się regularnie.

Oto kilka tego typu wpisów:

"Witam wszystkich poszukujących pracy. Jeśli Państwo wyślecie swoje CV i przyjdzie mail zwrotny z informacją , że chcą z Tobą nawiązać współpracę, trzeba tylko podać swój nr telefonu, pobrać plik aby wypełnić dokumenty - NIE RÓB TEGO!

Będzie Cię to kosztować 63,90zł/ miesiąc. Proszę czytajcie to co pisze na samym dole strony. Najczęściej jest to SERVIS ZABAWA. Ja zablokowałam sms-y wysokopłatne a i tak pobrano mi kasę za transfer danych internetowo. Pozdrawiam, jutro się wybieram na policję".
Dyrektorzy urzędów pracy radzą, by poszukujący pracy korzystali z ofert, które wiszą w pośredniakach i na ich stronach internetowych. To dlatego, że numery telefonów i adresy firm są tam dokładnie sprawdzane i nikt fałszywego ogłoszenia nie przyjmie".Wydział Kryminalny Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu prowadzi jedno postępowanie przygotowawcze z art. 287 § 1 kk, w sprawie oszustwa komputerowego.

- Pokrzywdzony - mieszkaniec powiatu nowosądeckiego odpowiedział na ofertę pracy zamieszczoną na jednym z portali internetowych przez firmę, która miała rzekomo zajmować się organizowaniem imprez okolicznościowych - informuje sierż. szt. Justyna Basiaga z Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu.- Poprzez wprowadzenie w błąd oszuści wyłudzili i wykorzystali jego dane osobowe. Obecnie trwają czynności, które mają na celu ustalenie i zatrzymanie sprawcy tego przestępstwa. Z uwagi na dobro postępowania oraz prawny zakaz rozpowszechniania informacji z postępowania przygotowawczego (art. 241 par. 1 kodeksu karnego), przed jego zakończeniem bez zezwolenia, więcej informacji w tej sprawie nie udzielamy.

Policja apeluje o rozwagę i czujność w trakcie rozpatrywania internetowych ofert pracy. W każdej sytuacji należy dokładnie sprawdzić każdą taką ofertę. Popytać znajomych, zadzwonić do najbliższego Urzędu Pracy i zweryfikować propozycję. Na ile to
możliwe sprawdzajmy także siedzibę firmy i nigdy nie podawajmy swoich szczegółowych danych osobowych przez internet i telefon. Bardzo ważna jest ochrona swoich danych personalnych, by nie zostać wplątanym w przestępczą aktywność oszustów.

(Rob)
fot. sxc.hu, printsceen ze strony portalu ogłoszeniowego

 

Podziel się

Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Aby komentować artykuły na portalu należy zalogować się Zarejestruj się